Kazakistan’ın yeni başbakanı Oljas Bektenov oldu

Kazakistan Cumhurbaşkanı Kasım Cömert Tokayev, mevcut hükümetin dün istifa etmesinin ardından bugün, Oljas Bektenov’un başbakan olarak atanmasına ilişkin kararı imzaladı.

Böylece Bektenov, ülkenin yeni başbakanı oldu.

Anayasa gereği Mecliste en çok koltuğa sahip Amanat Partisinin önerisi üzerine Cumhurbaşkanı Tokayev’in, başbakanlığa adaylığını sunduğu Bektenov’un ismi, Kazakistan Parlamentosunun alt kanadı Meclis tarafından da onaylandı.

Tokayev, Mecliste yaptığı konuşmada, Amanat Partisinin aday gösterdiği Bektenov’u kendisinin de desteklediğini söyledi.

Yeni başbakan Bektenov’un “kamudaki derin tecrübesine” işaret eden Tokayev, “Bektenov, iyi organizasyon becerilerinin yanı sıra eğitimli ve çalışkandır, dolayısıyla belirlenen hedeflere ulaşmak için yeterli potansiyele sahip olduğunu düşünüyorum” açıklamasını yaptı.

Tokayev, dün istifa eden Alihan İsmailov başkanlığındaki hükümetin istifasına ilişkin ise şu ifadeleri kullandı: “Hükümetin faaliyetlerine yeni bir ivme kazandırılması gerektiğine ve kamuoyunun da bunu beklediğine inanıyorum. Bu nedenle Alihan İsmailov’un istifasını kabul ettim”

ZAMLARA KARŞI PROTESTOLAR

Kazakistan’da halk, 2022 yılı başında, akaryakıt zamlarına tepki olarak genişl katılımlı protestolara başlamıştı. Bir hafta süren eylemlerde polisle çatışmalar yaşanırken 225 kişİ hayatını kaybetmişti. Tokayev hükümeti, protestolar nedeniyle olağanüstü hal ilan etmişti.

YENİ BAŞKAN BEKTENOV KİMDİR?

Almatı’da 1980’de doğan Bektenov, Kazak Devlet Hukuk Akademisinden mezun olduktan sonra Adalet Bakanlığının Almatı Daire Başkanlığında baş uzman oldu.

Başbakanlık, Cumhurbaşkanlığı İdaresi, Astana Valiliğinde de çeşitli görevlerde bulunan 44 yaşındaki Bektenov, Kazakistan’ın Yolsuzlukla Mücadele Ajansı Başkanı olarak görev yaptı.

Bektenov, başbakanlığa atanana kadar Cumhurbaşkanlığı İdaresi Başkanlığı görevini yürütüyordu.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

x