Tarihi geçen ürünleri evinizden uzak tutun! Çamaşır suyunun son kullanma tarihine dikkat

1- Güneş kremi

Güneş kremleri dört mevsim boyunca kullanılması gereken ürünler arasında yer alır. Cildimize sürdüğümüz bu ürünün kullanma talimatları ve son kullanma tarihi oldukça önemlidir.

Eğer dört mevsim güneş alan bir ülkede ya da şehirde yaşamıyorsanız muhtemelen güneş kreminizi sezondan sezona kullanıyorsunuz işte bu nokta da dikkat edilmesi gerekiyor. Güneş kreminizin arkasında yazan son kullanma talimatına dikkat etmelisiniz. Tarihi dolan ürünleri mutlaka çöpe atmalısınız.

2- Pil

Evlerimizde pille çalışan birçok cihaz olduğu gibi stok yapılan ve henüz hiç kullanılmamış birçok pil bulunabilir. Ancak pilleri stok yapmak sanıldığı kadar masum bir şey değil. Farklı tipteki piller farklı sürelerde dayanır. Şarj edilebilir piller bile yalnızca beş yıl dayanır bu yüzden pil stoklamadan önce mutlaka son kullanma tarihine dikkat edin. Tarihi geçmiş pilleri ise çöpe atmakta çekinmeyin.

3- Çamaşır suyu

Çamaşırların beyazlatılmasından yüzeylerin dezenfekte edilmesine kadar çamaşır suyu oldukça sık kullanılan bir temizlik ürünüdür. Ancak yeterince sık kullanmıyorsanız, kullanılmayan çamaşır suyu zamanla bozulabilir. Bu durum şişesi açılmış ve açılmamış çamaşır suları arasında farklılık gösterir.

Eğer kapağı açılmış bir çamaşır suyunuz varsa ve bir yıldan fazla süredir duruyorsa o suyun özelliğini yitirdiğini söylemek mümkün. Ancak şişesi hiç açılmamış bir çamaşır suyunuz varsa üzerinden bir yıl bile geçmiş olsa herhangi bir sorun olmayacaktır.

4- Baharat

Gelelim baharatlara. Kurutulmuş baharatlar, ne olduğuna bağlı olarak bir yıldan dört yıla kadar dayanabilmektedir. İyi haber şu ki son kullanma tarihi geçmiş baharatların tüketilmesi tehlikeli değildir. Ancak tarihi geçmiş baharatların eski lezzetlerinin olmayacağını unutmamalısınız.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

x