Bankaların Mevduat Oranları Yükselince Aylık 150 Bin Lira Faiz Geliri Sosyal Medyada Kafa Karıştırdı

Merkez Bankası’nın son 6 ayda faizleri artırmasına bir de yıl sonu bilanço hesapları eklenince bankaların mevduat faizleri dikkat çekmeye başladı. Sosyal medyada yayılan yüzde 55 oranında mevduat getirisi kullanıcıların aklını karıştırdı.

Merkez Bankası seçim sonrasında değişen yönetimiyle yüzde 8,5 olan faiz oranlarını 6 ayda 3150 baz puan yükselterek yüzde 40’a çıkardı. Bu da bankalardaki mevduat ve kredi faizlerini de yükseltti.

Bir de yıl sonu nedeniyle TL dönüşüm oranları, bilanço düzeltmeleri nedeniyle bankaların mevduat faizlerini yükseltmesi eklenince geçen yıl aralık ayının ilk haftasında 3 aya kadar vadeli yüzde 22,5 olan mevduat faizleri, bu yıl aynı dönemde yüzde 49,33 oranında oldu.

Bankalarda ortalama mevduat oranları yüzde 45-50 aralığında görülürken, sosyal medyada yayılan bir görselde yaklaşık 3,5 milyonluk bir tasarrufa 3 aylık vadede yüzde 55 faiz verilmesi dikkat çekti. Çünkü getirisi aylık 150 bine denk geliyordu.

Bizim yaptığımız hesaplamada da yıllık yüzde 55 faiz oranıyla aynı tutarda brüt getiri 469.452,18 TL olurken, stopaj düşüldükten sonra geriye net olarak 445.979,57 TL kalıyor.

Bu kazanca yorumlar da birikti haliyle.

3 milyon 469 bin 200 liralık bir evin kirası 15-20 bin lira olmasıyla da karşılaştırmaya geçti.

Enflasyondaki yükselişte de rolü olacağı düşünülen yüksek getirinin,

Birçok yorumda kafa karıştırdığı görüldü.

Yorumların bir kısmıyla sizi baş başa bırakıyoruz.

?

?

?

Sizce bu getiri yüksek mi?

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

x