Zara’dan “Gazze “temalı ilginç paylaşım…Tepkilerden sonra özür diledi…

Inditex’in sahibi olduğu hızlı moda markası, görüntülerle ilgili “yanlış anlaşılmadan” üzüntü duyduğunu söyledi.

Zara, Instagram hesabından yaptığı açıklamada, “Maalesef bazı müşteriler görsellerden rahatsız oldu ve bu görsellerde amacından çok uzak bir şey gördü” dedi.

Fotoğrafçı Tim Walker tarafından çekilen kampanyada, Zara’nın bir heykeltıraş stüdyosuna benzemesi gerektiğini söylediği bir ortamda model Kristen McMenamy’nin bir dizi fotoğrafı yer aldı.
Fotoğraflardan birinde McMenamy, sağ omzunun üzerinde beyaz kumaşa sarılı bir manken tutuyor. Diğer fotoğrafların arka planında ise hasar görmüş heykeller ve kırık alçıpanlar yer alıyor.
Zara, kampanyanın “bir heykeltıraşın stüdyosunda tamamlanmamış heykellerin bir dizi görselini sunduğunu ve bunların yalnızca el yapımı kıyafetleri sanatsal bir bağlamda sergilemek amacıyla yaratıldığını” söyledi.

Ancak birçok sosyal medya kullanıcısı perakendeciyi kampanyayı yürüttüğü için eleştirdi ve pazartesi günü #BoycottZara hashtag’i eski Twitter olarak bilinen X platformunda trend oldu.
Bir kullanıcı “Bizimle dalga geçiyorlar, öldürülen çocuklarla ve yıkılan evlerimizle dalga geçiyorlar” dedi .

İngiltere’nin Reklam Standartları Kurumu, görüntülerin mevcut İsrail-Gazze çatışmasına gönderme yaptığı ve saldırgan olduğu yönünde 110 şikayet aldığını söyledi. Gözlemci, şikayetleri incelediğini ancak şu anda reklamı incelemediğini söyledi.

Geçen ay M&S, yanan Filistin bayrağının renklerindeki Noel partisi şapkalarının Instagram fotoğrafını yayınlamakla suçlandıktan sonra özür dilemişti.

Markanın Ağustos ayında çekilen Noel reklamından alınan fotoğrafta şöminede yanan kırmızı, yeşil ve gümüş renkli kağıt şapkalar görülüyordu. Şirket, amacının “bazı insanların kâğıt Noel şapkaları takmaktan hoşlanmadığını şakacı bir şekilde göstermek” olduğunu söyledi.

Ancak sosyal medya kullanıcılarının eleştirileri üzerine gönderiyi kaldırdı ve açıklama yaptı: “Kasıtsız olarak verdiğimiz zararlardan dolayı özür dileriz.”

Yazan:

Zibilondon Designer Zeynep Moreau

Kaynak:www.zibilondon.com

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

x